Arama
AYNI GÜN KARGO
ULUSLARARASI GÖNDERİM
İSTANBUL İÇİ AYNI GÜN TESLİMAT
Istanbul Tour Studio
Monday to Sunday Istanbul
  • İsim: Monday to Sunday Istanbul
  • Eser Sahibi / Yayına Hazırlayan: Seda Domaniç & Sinan Sökmen
  • Sayfa Sayısı: 360
  • Dil: İngilizce
  • Kapak: 300 gr. A. Bristol Mat Selofan kaplı + Lak uygulamalı kulaklı kapak
  • Ölçüler: 21 cm x 28 cm x 2.5 cm
  • ISBN 978-605-72991-0-9
  • Yayıncı: Istanbul Tour Studio
  • Basım Tarihi: 15 Kasım 2022

 

Monday to Sunday Istanbul, İstanbul’un farklı yüzlerini deneyimlemeyi yenilikçi bir bakış açısıyla sunan İngilizce bir seyahat kitabı. Kitap haftanın yedi farklı günü ve o günlerin farklı zaman dilimleri için özenle seçilmiş gezi fikirleri sunuyor. Deneyimlere güncel bir fotoğraf ve tasarım dili eşlik ediyor.

 

Şehrin önde gelen şefleri, sanatçıları, editörleri, akademisyenleri, mimarları, tasarımcıları ve girişimcileri ile yapılan 29 farklı röportaj da kitapta yer alıyor. Bu röportajlarda alanında uzman fikir önderleri İstanbul ve şehir kültürüne dair bilgilerini, kişisel rotalarını ve önerilerini paylaşıyor. Şehrin yaratıcı ruhu bu ‘içten gelen’ öngörüler ışığında daha da ortaya çıkıyor. Kitaba bu yönde katkı yapan isimler arasında Ahmet Uluğ, Alican Kutlay, Aslı Tapucu, Banu Tiryakioğlu, Begüm Kıroğlu, Burak Altıkulaç, Cem Mirap, Cemre Torun, Ceyda Torun, Edwina Sponza, Emirhan Paralı, Engin Ayaz, Erdil Yaşaroğlu, Hasan Çalışlar, Irmak Canevi, Maksut Aşkar, Melis Ağazat, Mehmet Gürs, Mehmet Y. Yılmaz, Nazlı Bozdağ, Nora Fisher-Onar, Sabiha Apaydın, Sitare Baras, Şansım Adalı, Valeri Dayan, Vedat Atasoy ve Zeynep Üner bulunuyor.

 

Kitap hem bölgelere, hem de temalara göre gruplanan yedi farklı bölümden oluşuyor: 1. “Monday: The Imperial City,”dört farklı imparatorluğa başkentlik yapmış bu heybetli megapolisin tarihine odaklanıyor; 2. “Tuesday: Glamorous Bosphorus,” Boğaziçi’nin ışıltılı ve etkileyici dünyasına götürüyor; 3. “Wednesday: The ‘Other’ Side,” son dönemde İstanbul’un gastronomi, müzik ve gece hayatı açısından en haraketli sokak kültürünün yaşandığı Kadıköy ile tanıştırıyor; 4. “Thursday: So Close but Faraway,” 18 milyonluk bir şehirden sizi bir anda başka zamana, ritme ve mimari dile ışınlayan Adalar’da geçiyor. 5. “Friday: Art, Antiques and Activism,” İstanbul’da güncel sanatın merkezi olduğu kadar şehrin kültürel hafızasının da saklandığı Beyoğlu bölgesini ele alıyor. Beyoğlu’nun önlemez değişim süreçleri ve dirençli sivil toplum belleği de bölümün temaları arasında yer alıyor.  6. “Saturday: Inside the City’s Creative Heart,” moda, tasarım ve çok kültürlü yaşamın odağındaki Nişantaşı, Kurtuluş ve Bomonti’yi keşfe davet ediyor. 7. “Sunday: Toward the Black Sea,” İstanbul’un Karadeniz’e doğru açılan eşsiz doğasını, metropollerde az rastlanan açık hava aktivitelerini ve Istanbulluların en sevdiği Pazar ritüellerini öne çıkarıyor. 

 

Kitabın küratörlüğünü ve editörlüğünü Seda Domaniç ve Sinan Sökmen üstleniyor. İkiliye, uluslarası seyahat yazarları, tanınmış fotoğrafçılar ve yenilikçi bir tasarım ekibi eşlik ediyor. 

 

Künye:

 

Genel Yayın Yönetmeni: Seda Domaniç

Küratör: Sinan Sökmen

Tasarım: Ulaş Eryavuz

Fotoğraf Direktörü: Ekin Özbiçer

Yazarlar Emma Başer-Rose, Feride Yalav-Heckeroth, Seda Domaniç, Thomas Roueché

Fotoğraflar: Cihan Öncü, Didem Kendik, Ekin Özbiçer, Joakim Eskildsen, Ümit Savaş

Öne çıkanlar:

•      +110 özel İstanbul deneyimi

•      Sürekli değişim içindeki bu görkemli metropolisin estetik ruhunu yansıtan 293 fotoğraf

•      Şehrin önde gelen şefleri, sanatçıları, editörleri, akademisyenleri, mimarları, tasarımcıları ve girişimcileri ile yapılan 29 farklı röportaj

•      İstanbul’a seyahat edecekler içi özenle hazırlanmış kitap, film/dizi ve müzik listeleri

•      İstanbul merkezli markaları öne çıkaran ve şehrin en iyi adreslerini içeren detaylı bir index çalışması

 

Seda Domanic hakkında

Domaniç, 20 yılı aşkın süredir gazetecilik, iletişim, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışıyor. Georgetown Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler lisansı, Johns Hopkins Üniversitesi’nde uluslararası ekonomi masterı, Sabancı  Üniversitesi’nde siyaset bilimi doktorası yaptı. Kariyerinin ilk döneminde hizmet verdiği kurumlar arasında CNN, CNBC, Avrupa Komisyonu ve Doğuş Holding yer aldı. Sivil toplum alanında da aktif olarak çalışan Domaniç, Ekonomi ve Dış Politikalar Araştırma Merkezi’nin (EDAM) kurucu Genel Sekreterliğini üstlendi. 2010 – 2020 yılları arasında Vogue Türkiye Genel Yayın Yönetmenliği ve Doğuş Yayın Grubu Dergiler Grup Başkanlığı yaptı. Ulusal ve uluslararası yayınlara moda ve seyahat alanında yazılar yazdı. Domaniç şu an markalara iletişim, pazarlama ve uluslararası iş geliştirme alanlarında danışmanlık veriyor. Seyahat yazarlığı geri kalan zamanının önemli bir bölümünü dolduruyor.

 

Sinan Sökmen hakkında

Sinan Sökmen, üç dilde profesyonel turist rehberi ve Istanbul Tour Studio adlı butik seyahat acentasının kurucusu ve CEO’su. Turizmci bir aileden gelen Sökmen, son 15 yıldır İstanbul üzerine uzmanlaşıyor. Şehirde ağırladığı misafirler arasında Shakira, Massive Attack, Eddie Redmayne, Jamie Dornan, Antony Bourdain ve Alibaba’nın CEO’su gibi birçok VIP isim yer alıyor. Kadir Has Üniversitesi ve Universidade da Coruña’da işletme lisansı alan Sökmen için seyahat sadece profesyonel bir meslek değil, bir yaşam tarzı olarak öne çıkıyor. Yeni deneyimler ve keşifler peşinden giden Sökmen, hayatının önemli bir bölümünü seyahat ederek geçiriyor. Kendini bir ‘foodie’ ve teknofil olarak tanımlıyor. Son dönemde fotoğraf ve video üretimine odaklanıyor, VR teknolojisinin turizme katmakta olduğu yenilikleri keşfediyor.  

-
1
+
475,00 TL
KDV dahildir
Sepete Ekle