Arama
AYNI GÜN KARGO
ULUSLARARASI GÖNDERİM
İSTANBUL İÇİ AYNI GÜN TESLİMAT
Nina Simone's Gum
Warren Ellis

Ödüllü müzisyen ve besteci Warren Ellis, bir sakızın beklenmedik ve ilham verici hikayesiyle karşımızda. Giriş yazısı ise Nick Cave tarafından kaleme alınmış.

 

"Warren, idolünün piyanosundan kaptığı bu yadigarı özgün ve neredeyse dini bir esere dönüştürmüş." Nick Cave

Dr Nina Simone 1 Temmuz Perşembe günü 1999'da  Nick Cave'in Meltdown Festivali kapsamında olağanüstü bir performans sergiledi. Bu performanstan sonra Warren Ellis saygı ve korku dolu bir ruh hali ile gizlice sahneye çıktı ve Dr Simone'un piyanoda duran çiğnenmiş sakızını alıp sahne havlusuna sardıktan sonra bir Tower Records çantasının içine koydu. Bu sakızı yirmi yıl boyunca sakladı; sakız artık kutsal bir totem, bir ilham perisi halini almıştı ve her geçen yıl önemi daha da artıyordu.

 

2019 yılında beraber çalıştığı ve çok yakın bir arkadaşı olan Cave, Warren'a Stranger Than Kindness sergisinde sunulması için katkıda bulunabileceği bir şey olup olmadığını sordu. Warren, artık sakızı açığa çıkarmanın zamanı geldiğini anlamıştı. Sakızın kutsal bir emanet gibi cam bir kutunun içinde sergilenmesi gerektiğine karar verdiler. Sakızın zarar görebileceğinden ya da kaybolabileceğinden endişelenen Warren, sakızın aynısını altın ve gümüş ile yapmaya karar verdi, tüm bunlar da kimsenin tahmin edemeyeceği, Warren'ı çocukluğuna ve bulduğu nesnelerle olan ilişkisine götürecek olaylar zincirini başlattı.

Nina Simone’s Gum, böylesine küçük bir şeyin insanlar arasında nasıl harika bağlantılar kurabileceğini gösteriyor. Eşyalara ve deneyimlerimize yüklediğimiz anlamlardan ve bunların nasıl manevi hislerle dolduğundan bahseden bir hikaye. Sanatsal sürecin, arkadaşlığın, karşılıklı anlayışın ve sevginin bir araya geldiği bir eser.

 

  • 208 sayfa
  • Sert kapak
  • İngilizce
  • 16x3x20 cm
-
1
+
572,00 TL
KDV dahildir
Sepete Ekle